Paieška

2012-07-02 10:00

Spiečių nebijo tik bitininkai

 Tik nieko neišmanantiems apie bites spiečiai kelia siaubą. Žinantieji, kaip susemti spiečių, mielai imasi šio darbo.

Tik nieko neišmanantiems apie bites spiečiai kelia siaubą. Žinantieji, kaip susemti spiečių, mielai imasi šio darbo.

Kad ir kaip stengtųsi bitininkai valdyti gyvenimą bičių šeimose, retas išvengia spietimo. Pasitaiko, kad spiečiai užsuka ir į miestus.

Kyla aukštai

Šveicarijos sostinėje Berne didžiulis bičių spiečius įsikūrė ant pačiame miesto centre pastatyto dviračio. Dviračio šeimininkas išsigando nejuokais. Į pagalbą teko kviesti ugniagesius, kurie apipurškė spiečių vandeniu ir bitės nuskrido. Brazilijoje vykusiose rungtynėse buvo užfiksuota scena, kokią futbole retai galima pamatyti arba niekada nepamatyti: beveik visi žaidėjai ir rungtynių teisėjas guli ant vejos, o sirgaliai bėga slėptis, nes į stadioną atskrido didelis bičių spiečius.

Ilgametis bitininkas Jonas Dmukauskas ne kartą buvo kviečiamas surinkti spiečių nuo bažnyčios sienos. Kartą su kolega jam teko pasirausti net šiukšlių konteineryje sostinės Ateities gatvėje, nes nežinia kokio kvapo priviliotos ratuotosios susimetė tikrai ne pačioje tinkamiausioje vietoje. „Man labai patinka gaudyti spiečius, bet verslo iš to nedarau. Neseniai pastačiau spietinę penktame aukšte prie vieno „Bičių korio“ įmonės lango. Išgirdau svarstymų, esą ar taip aukštai spiečius gali kilti“, – pasakojo pašnekovas. Jis tikino nė kiek tuo neabejojantis, nes pats gyvena vienuoliktame aukšte ir ne kartą į jo pastatytą spietinę buvo atskridusios spiečiančios bitės. Anot J.Dmukausko, būtų įdomu dėl eksperimento spietinę iškelti ant itin aukšto statinio, pavyzdžiui TV bokšto, ir sužinoti, kiek aukštai gali kilti spiečius.

Kur spiesti, praneša žvalgai

Labai patogu, kai bitės susimeta kur nors po medžio šaka. Tada paprasta jas susemti. Jei medis nevertingas, spiečius pernešamas tiesiog su nupjauta šaka. Pasklidusį tarp šakų spiečių susemti sunkiau. Reikia patyrusio bitininko pagalbos ir tam tikrų priemonių. J.Dmukauskas pataria dirbant turėti dūminę, bitininko kepurę, nes netyčia stipriau krestelėjus bites, jos gali pradėti gintis. Spietinė įkeliama prie spiečiaus, dauguma bičių į ją nušluojama arba nusemiama mediniu šaukštu.

Vėliau padūmijus, jei motinėlė papuola į spietinę, likusios bitės keliauja prie kitų bičių ir motinėlės. Smulkūs spiečiai, ypač pakibę po šakomis ir aukštai, surenkami spiečių rinktuvu. Susemtas spiečius laikomas iki vakaro, po to suleidžiamas į paruoštą avilį. Spiečiaus bitėms tikslinga duoti pasiūtus ir dirbtinius korius. Jei jų nepakanka, galima pritvirtinti bent siauras korio juosteles rėmo viršuje, nes kitaip suleistos į tuščius rėmus bitės gali nulipdyti kreivus korius.

„Užsiimantys spiečių gaudymu ir juos pardavinėjantys spietines kabina į pamiškėse augančius pavienius tvirtus medžius. Spietinės laka ir vidus ištepami vašku. Pajutusios jo kvapą, į spietinę pirmiausia užsuka bitės žvalgės. Įsitikinusios, kad būstas laisvas ir tinkamas gyventi, praneša apie tai spiečiui. Bitininkui reikia tik patikrinti spietines, kuriose, jei įdėta korių, galima rasti ir medaus“, – aiškino bitininkas. Vieno spiečiaus kaina gali svyruoti nuo 50 Lt iki 200 Lt.

Jei silpni, tikslinga jungti

Pasak liaudies patarlės, gegužinio spiečiaus vertė – kaip vežimas šieno, birželinio – kaip riebaus gaidžio, o liepos – bevertis. Ankstyvi spiečiai būna stipresni (2–3 kg), o apgyvendinti iki rudens sukuria stiprias šeimas ir netgi prineša medaus. Tokio spiečiaus bitės labai darbingos. Teigiama, kad pirmalakiai išskrenda su senomis motinėlėmis. Antralakiai ir kiti išspiečia su jaunomis, nevaisingomis motinėlėmis, kurios kartais spiesdamos ir susiporuoja. Tokie spiečiai būna silpni (tik 100–800 g). Todėl mažesnius kaip 1,5 kg spiečius tikslinga jungti po du arba pridėti prie silpnesnės šeimos. Spiečiai jungiami pro bičių koštuvą, kad nepatektų antra motinėlė. Didesnė tikimybė sugauti pirmalakius, nes jie su senomis motinėlėmis susimeta kur nors bityne arba arti jo. Tai pastebėjęs bityno savininkas susisemia spiečių ir įleidžia į avilį.

Stasys Palaukys

Valstičių laikraščio logotipas
Vardas:*

El. paštas:
Komentaras:*

Bitininkystė

Informacija kasdien

Vardadieniai

Kunigunda, Nona, Nonita, Tulė, Uosis

TV programa

       
       

Kainos

Degalai

Valiutos

2015-03-03
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
0.8907 LT
valiutos_eur
EUR  
Arrow down
1 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
1.371 LT

Daugiau...

Žaliavos

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
49.96   bar.
Dujos
Arrow down
2.67   MMBTU
Auksas   1208.2   oz